Trápí vás pocit osamělosti?
Cítím se sama, jsem tak osamělá: Jak povzbudit psychiku?
Už jste někdy slyšeli větu: „Cítit se sám je v pořádku. Cítit se osamělý v pořádku není.”? Mezi těmito pocity je zásadní rozdíl. Samota je stav, kdy si dokážeme přirozeně užívat čas sami se sebou. Můžeme se ponořit do práce na důležitém projektu, vytvořit něco krásného, užít si osvěžující procházku na horách nebo naplno prožít slunný den s kočárkem. Samota je dar – chvíle, kdy se učíme poznávat sami sebe, čerpáme energii, přemýšlíme nad minulostí i budoucností, ale v tom nejlepším slova smyslu. Inspirujeme se vlastním nitrem a nacházíme v něm harmonii. Pak je tu ale ta druhá strana mince…
A tou je osamělost. Ten nepříjemný, bodavý a ubíjející stav, kdy nevíme, co s časem, kdy se zmítáme ve vlastních myšlenkách – ať už po ztrátě milovaného člověka nebo po jiné bolestné zkušenosti. Možná nás pohlcuje i ve chvílích, kdy jsme uprostřed společnosti, obklopeni lidmi. Ale proč? Proč se cítíme osamělí, když stačí jen vytočit číslo a zavolat kamarádce? Proč už nám samota nepřináší klid, ale naopak nás tíží a dusí?
Vysvětlení je jednoduché. Ztratili jsme spojení sami se sebou, se svým hluboce zakořeněným pravým JÁ. Dlouho jsme ho přehlíželi, až jsme před ním nakonec utekli úplně. Už ho neslyšíme. A právě proto se necítíme dobře ani v samotě, ani mezi lidmi. Nevíme, co se sebou, co nás doopravdy naplňuje, co nám chybí. Řešení je jediné – najít cestu zpět k sobě. A dnes si prozradíme, jak na to.
Co dělat, když se cítím osamělá?
Jakmile na vás padne ten nepříjemný svíravý pocit osamění, kdy máte dojem, že vás stěny bytu dusí a tísní, prvním krokem je okamžité dechové cvičení. Pomůže vám zklidnit mysl a získat zpět kontrolu nad svými emocemi. Ideální je mít po ruce Krizové Bachovy kapky SOS, které dokážou rychle uvolnit pocit beznaděje a vrátit vás do vnitřní rovnováhy.
Dalším skvělým pomocníkem je krátká meditace, která vás navrátí do přítomného okamžiku a pomůže vám vymanit se ze spirály negativních myšlenek. A pokud venku svítí slunce (nebo klidně i když nesvítí), pohyb je vždy ta správná volba. Že fyzická aktivita vyplavuje endorfiny, díky kterým se cítíme lépe, to není žádná novinka. Pojďme si tedy shrnout jednoduchý rituál proti osamělosti, který vám pomůže cítit se lépe!
- Začněte dechovým cvičením: Posaďte se na své oblíbené místo, zavřete oči a dopřejte si chvíli klidu. Pokud máte po ruce sluchátka, pusťte si uklidňující hudbu. Stačí i pouhých 5 minut. Pomalu se nadechujte – počítejte do 4, zadržte dech na další 4 doby, vydechujte 4 doby a opět zadržte na 4 doby. Tímto způsobem se téměř okamžitě zbavíte bolestivých myšlenek. K ještě hlubší relaxaci se skvěle hodí Roll on – Uvolňující, kterým si potřete zápěstí a vdechujete jeho zklidňující vůni.
- Zapojte bylinnou terapii: Nakapejte si do úst Krizové Bachovy kapky SOS podle návodu a nechte je působit. Pocit svíravé samoty rychle ustoupí, čímž získáte potřebný odstup a klid k přemýšlení nad tím, co vás trápí.
- Začněte s meditací: Pravidelná dechová cvičení (viz bod výše) nebo vedené meditace, které snadno najdete na internetu, jsou skvělým způsobem, jak začít i zakončit den. Myšlenky na samotu postupně zeslábnou a každý den pro vás bude snazší udržet si klidnou a vyrovnanou mysl.
- Pohyb, slunce, příroda: Ne nadarmo se říká, že příroda a pohyb léčí. To už věděly naše prababičky. I když se vám nechce, zkuste se donutit vyjít ven – nasedněte na kolo, vydejte se na procházku s kočárkem, zaběhejte si nebo si udělejte výlet do kavárny. Pobyt mezi lidmi statisticky snižuje pocit osamělosti a kdo ví – třeba potkáte někoho známého a zažijete inspirativní rozhovor, který vám do života přinese nové myšlenky a energii.
Osamělost může být přechodný stav, který s časem odezní. Často přichází po rozchodu, při dlouhých zimních měsících, kdy se nic neděje, nebo v období životních změn. Ale jak poznat, že už nejde jen o dočasný pocit, ale o dlouhodobou osamělost, která může vést až k vážnějším problémům, jako je deprese nebo stav úplného odpojení od sebe?
Pokud se vás týkají následující věty, možná jste v pasti osamělosti už delší dobu. A my vám dnes poradíme, jak z ní ven. Poznáváte se?
- Cítím se tak sama …
- Zažívám neustále pocity samoty a smutku …
- Prožívám osamělost v manželství …
- Nevím, jak bojovat se samotou …
- Připadám si sama …
- Co dělat, když člověk zůstane sám …
- Jak se zbavit pocitu samoty …
- Příznaky deprese z osamělosti …
- Trápí mě dlouhodobá samota …
- A další
V těchto situacích je důležité zbystřit a začít postupně měnit svůj život tak, aby vám v něm bylo dobře. Abyste se každý den těšili a cítili se naplnění. Pokud hledáte jemnou, ale účinnou podporu, vyzkoušejte bylinnou terapii – rádi vám s ní pomůžeme prostřednictvím ONLINE KONZULTACÍ, kde vám doporučíme vhodné produkty přímo na míru.
Pokud už ale víte, co potřebujete, pak jsou jasným #musthave Krizové Bachovy kapky SOS a Bachovky na míru. A pokud už cítíte, že jste za hranou a potřebujete hlubší podporu, sáhněte rovnou po M.E.G Bachovkách – Depresol.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: V naší oblíbené sekci Chci řešit rozebíráme i další témata, ve kterých se můžete najít. Trápí vás silné úzkostné stavy? Pak je sekce CHCI ŘEŠIT - PSYCHICKÁ NEPOHODA to pravé pro vás.
Osamělost v manželství, ve vztahu i mezi lidmi
Osamělost neznamená jen to, že jste sami. Možná máte kolem sebe dostatek lidí, ale i přesto cítíte vnitřní prázdnotu. Přátelé, se kterými si zajdete na kávu, mohou být jen dočasnou náplastí – večer ale stejně uleháte s pocitem, že vám něco chybí.
Osamění se často vkrádá i do vztahů a manželství. Možná máte pocit, že vás nikdo doopravdy neslyší, že vaše potřeby nejsou naplňovány. Ale ruku na srdce – kdo by je měl v první řadě slyšet? Vy sami. Pokud je ignorujete, ztrácíte spojení se svými hlubokými vnitřními touhami a potřebami. Možná vám chybí sebeláska a sebe-uvědomění, které jsou základem spokojenosti.
Pokud cítíte, že právě zde je kořen vašeho problému, dopřejte si jemnou podporu v podobě bylinné terapie. Skvělou volbou mohou být Bachovky na sebelásku, které vám pomohou znovu najít cestu k sobě a věnovat si péči, jakou si zasloužíte.
Jak se vrátit sama k sobě?
Následující řádky možná budou trochu ostřejší, ale jsou důležité. Pokud chcete opravdovou změnu, pokud se chcete vrátit zpět k sobě, je třeba přestat s výmluvami a položit si několik zásadních otázek:
- Kdy jste naposledy řekla někomu upřímné NE a ustála jeho negativní reakci?
- Umíte bránit své hranice, nebo se stále přizpůsobujete druhým?
- Kdy jste si naposledy koupila něco jen tak, pro radost, bez pocitu viny?
- Najdete si během dne alespoň 15 minut jen pro sebe, na klid, odpočinek a ztišení mysli?
- Víte vůbec, co od života chcete? Nebo jen hledáte výmluvy, proč to nejde?
- Obklopujete se lidmi, kteří vás inspirují, nebo spíše vysávají?
- Kdy jste naposledy byla opravdu šťastná? Nežijete náhodou život někoho jiného?
Tohle jsou otázky, kterým se možná vyhýbáte, ale právě v nich je klíč k vaší spokojenosti. Zkuste si na ně upřímně odpovědět – klidně na papír, bez autocenzury. Možná budete překvapené, co se vynoří. Cesta zpět k sobě není vždy jednoduchá, často vede i přes temná zákoutí vaší mysli, ale věřte, že na jejím konci vás čeká krásný výhled – a hlavně opravdová vnitřní svoboda.
3 kroky na závěr, jak se cítit psychicky lépe
V každém článku vám chceme předat nejen informace, ale i praktické kroky, které můžete rovnou začlenit do svého života. Proto si teď společně shrneme hlavní tipy, jak se odrazit směrem k sebevědomější a šťastnější verzi sebe sama.
Krok 1: Introspektivní chvíle
Zařaďte do svého dne meditaci, dechová cvičení, pohyb a procházky. Nebojte se prozkoumat své skutečné touhy a jít jim naproti – bez výmluv. Aby se vám lépe pracovalo s myslí a emocemi, vyzkoušejte Uvolňující – Roll on nebo zklidňující SOS Bachovky, které pomáhají najít vnitřní rovnováhu.
Krok 2: Bylinná terapie
Pokud vás úzkost a pocity osamění provází delší dobu, můžete podpořit svou psychiku přírodní cestou. Skvělou volbou jsou Bachovky na míru, které se přizpůsobí vašim individuálním potřebám. Nebo sáhněte po již předmíchaných směsích, jako jsou Bachovky na sebelásku či Bachovky Depresol, které pomáhají obnovit emoční stabilitu.
Krok 3: Rozhodnutí k odvaze
Buďte odvážná a bojujte proti osamělosti pravidelností a sebedůvěrou. Každé ráno i večer si věnujte chvíli jen pro sebe, nastavujte zdravé hranice a hlavně – jednou provždy se rozhodněte být sama sebou. Nežijte život, který se od vás očekává, ale ten, který chcete žít vy.
Zajímá vás více informací o bylinkách a bylinných produktech pro podporu psychiky? Stáhněte si náš e-book o Bachovkách zdarma, kde se dozvíte vše, co potřebujete. Jednou si ho stáhnete a už je navždy váš.