Jak nepořádek kolem nás ovlivňuje naši náladu a domácí atmosféru
Snad každá žena na mateřské dovolené slyšela větu, jejíž obsah se nesl v duchu jízlivých poznámek na to, co přes den s dítětem dělala, proč není uklizeno, když je celý den doma. Kolikrát byl partner nespokojený, protože neměl vyprané či vyžehlené prádlo.
Ve dřezu se hromadí špinavé nádobí, které se samo neumyje. V sušičce se točí prádlo, které jste zapomněla vyndat a tak je stále vlhké a vy jej musíte stejně vyvěsit, aby uschlo.
Každá maminka si může libovolně doplnit moment, kdy si sáhla na dno svých sil a bylo obtížné obstarat děťátko a ještě k tomu zajistit hladký chod domácnosti.
Je naprosto logické, že každá máma staví na první místo své dítě a jeho potřeby. Díky tomu často zapomíná na to, co měla v plánu udělat a co hůř, staví sebe samotnou na druhou kolej.
Jak zvládnout úklid i s malými dětmi?
V dnešní uspěchané době je těžké zvládnout všechno hladce a bez jediného problému. Co ale můžeme udělat je vyvarovat se stresu, chaosu a napětí, hádek a křiku. Dříve či později snad každá maminka přijde na to, že režim a systém není náš nepřítel, ale velký pomocník.
Ať už jste doma na mateřské či chodíte do zaměstnání, je vhodné vytvořit si plán, napsat si jej na papír, do kalendáře či mít na ledničce „To Do list“ resp. rozvrh všeho, co Vás následující dny čeká.
Lékaři, vyzvedávání dětí z kroužků, nákupy, úklid, rodičovské schůzky, atp.
Ne kvůli tomu, abyste na sebe vyvíjeli tlak z toho, co všechno musíte, ale právě naopak. Je to nezbytné proto, abyste všechno zvládli hladce, a kdyby náhodou přišla nějaká komplikace, abyste měli dostatek času na plán B, a vyhnuli se tak zbytečnému stresu.
Málokdo si totiž uvědomuje, že nepořádek je jedním z významných faktorů, který ovlivňuje naši psychiku a každodenní fungování.
Díky neuspořádanému prostředí v domácnosti nebo v kanceláři jsou naše smysly přetěžovány velkým množstvím vizuálních předmětů, které se náš mozek snaží zpracovat a to bezesporu může vést k poklesu koncentrace.
Nepořádek způsobuje napětí a stres
Pokud se každé ráno probouzíte a první, co zahlédnete, je hromada nevyžehleného prádla v prádelním koši, v kuchyni na Vás čeká neumyté nádobí a zároveň po bytě běhají rozdováděné děti, které potřebují jíst, tak vy se ocitáte v nekonečném chaosu povinností a hodnocení priorit, a je naprosto logické, že se cítíte frustrovaná, bez energie, v napětí z hory nádobí a nepořádku v kuchyni.
V takovém prostředí nechcete být a už vůbec ne snídat.
Na druhé straně stojí děti, které vyžadují jídlo.
Přemýšlíte, jak z toho ven, když jim pustíte televizi s pohádkou, budete špatná máma, protože necháte děti koukat na pohádku namísto toho, abyste jim hned připravila snídani.
V případě, že to neuděláte, nedopřejí vám prostor k tomu, abyste tu katastrofu uklidila. Kolotoč povinností začíná a vy se už ráno těšíte na večer.
V této situaci určitě nechcete, aby se den nesl v duchu slavného sloganu „ráno dělá den.“
I děti mohou pomáhat v domácnosti, proto neváhejte a zapojte je, samozřejmě úměrně věku.
Zde platí pravidlo: „Co se v mládí naučíš, ve staří jako když najdeš.“
Nebojte se, že byste je nějakým způsobem zneužívali. Naopak. Děti zaměstnáte, budete společně trávit čas a navíc je naučíte správným návykům a dovednostem.
Když žijeme v nepořádku, naše tělo reaguje stresem, což zvyšuje hladinu kortizolu, hlavního stresového hormonu. Přestože se může zdát, že jsme vůči chaosu kolem nás imunní, na podvědomé úrovni na to naše tělo reaguje. Neustálý chaos a nepořádek mohou vyvolat pocit neklidu a napětí, což nám brání v relaxaci
a uvolnění. Důsledkem také mohou být časté výbuchy vzteku, nezvládání emocí a následných výčitek svého chování.
Co kdybych Vám řekla, že to jde i jinak.
Představte si, že každé ráno vstáváte odpočatá, plná energie, klidu a vše zvládáte s nadhledem a pohodou?
Jeden z bodů, který je dobré mít nastavený je právě již zmiňovaný řád, ale také pravidelnost, rozdělení povinností mezi členy domácnosti a schopnost plánovat.
Při úklidu je dobré rozvrhnout si jednotlivé místnosti do dní a udržovat v nich pořádek pravidelně.
Do úklidu dětských pokojíčků můžete úplně s přehledem zapojit jejich obyvatele. Vše je otázkou zvyku, a i tuto dovednost lze získat a zdokonalit.
Pokud patříte mezi fanoušky harmonického prostředí, můžete vyzkoušet ve svém domě či bytě Feng Shui, jejíž základní myšlenkou je vyvážit energie, známé jako „qi“ (čchi), aby se podpořilo zdraví, prosperita a pohoda.
Z výše zmíněného je patrné, že nepořádek může mít opravdu velký vliv na naše duševní zdraví.
Každý den je možností pro nový začátek. Internet nabízí nespočet rad a tipů, nicméně problém může být zakořeněn hluboko ve Vás a nemusí být vaše chyba, že žijete v nepořádku, protože vás možná nikdo nenaučil, jak uspořádat domácnost, kancelář či pravidelně uklízet a docílit tak permanentně čisté domácnosti.
Často se stává, že problém není ani lenost nebo neochota, ale fakt, že se nám nedaří dodržovat náš vlastní plán a disciplínu. I s tím se ale dá pracovat!
Možná máte strach říct si pomoc, protože by to pro vás mohlo znamenat projevení určité míry slabosti či snad neschopnosti. Nebo potřebujete podpořit svůj hlas, umět říct NE a být slyšet. Zkrátka odstranit vše, co má negativní dopad na Váš život. Proto je důležité začít se změnou přímo ve Vás. Vyřešit příčinu
a odstranit bloky, které Vám způsobují, že žijete život v jednom velkém stresu a chaosu, ze kterého nedokážete vyskočit, i když po tom velmi toužíte.
Protože venkovní svět je odrazem vašeho vnitřního světa. Nepořádek kolem vás poukazuje na to, že mnoho věcí uvnitř vás je nevyřešených a žádá si o pozornost.
Na této cestě Vám mohou být nápomocné Bachovy esence, které vám namíchám na míru přímo dle vašich preferencí.
Je jasné, že nepořádek se sám neuklidí a hlavní práce zůstane na vás, nicméně s čistou hlavou Vám úklid půjde skvěle od ruky a ten pocit z uklizené
a uspořádané domácnosti? K nezaplacení.