Jak správně detoxikovat své tělo a na co si dát pozor

„Žijeme ve velmi znečištěném světě. Každý den vdechujeme výfukové plyny z aut a průmyslové zplodiny. Konzumujeme potravu obsahující pesticidy, herbicidy a jiné zemědělské chemikálie. Pijeme mléko a jíme maso od zvířat, která pravidelně dostávají antibiotika, steroidy a jiné léky. Konzumujeme velké množství chemických látek v průmyslově zpracovaných potravinách. Používáme výrobky osobní hygieny, které jsou plné chemikálií. (...) Moderní stavební materiály, izolace, barvy, chemické prostředky na úklid a zpomalovače hoření v oblečení a nábytku vypařují toxické látky, které celé dy dýcháme. (...) Nemocnice a nákupní centra obsahují ještě mnohem větší množství těchto toxických látek ve vzduchu. (...) Aby toho nebylo málo, bereme běžné léky na předpis, pijeme alkohol a kouříme cigarety. 

Jak to vlastně můžeme přežít?“ (Campbell-McBride 2019, s. 276)


Nenapsala bych to lépe, tak jsem si tento odstavec musela vypůjčit z úžasné knihy o lidském střevě a jeho vlivu na vývoj mozku: GAPS Terapeutický protokol. Je to kniha o vztahu střeva a mozku a možnosti nápravy vzniklé nerovnováhy, kterou napsala Dr. Natasha Campbell-McBride.


Jak vlastně můžeme přežít takové množství toxické zátěže?

Díky našemu detoxikačnímu systému. 


Dnes často zmiňovaný pojem detox rozděluje společnost na dva póly: ti, co jsou zastáncem detoxu a speciálních čistících procesů, pravidelně si detoxikační kúry dělají nebo v minulosti takovou kúrou prošli, chválí si to a vidí v tom mnoho benefitů.


Pak je tu ale druhá skupina, která zastává názor, že není třeba dělat žádný detox navíc, protože naše tělo ho umí udělat samo a nepotřebuje k tomu žádné detoxikační kúry.


Tak jak to je? 


Lidské tělo má skutečně svůj přirozený detoxikační systém, který zahrnuje játra, ledviny, plíce, střeva, lymfatický systém a kůži. Tyto orgány a systémy pracují společně na eliminaci škodlivých látek, které vznikají v těle nebo se do něj dostávají z vnějšího prostředí. Někdy ale může dojít k oslabení nebo selhání těchto mechanismů, což naruší účinnou detoxikaci.

M.E.G Detox pomůže přirozenému pročištění těla, aby bylo efektivnější.


Situace, kdy tělo nemusí být schopné provádět účinnou detoxikaci, zahrnují v nejhorším případě selhání jater nebo ledvin, ale podívejme se na mnohem častější případy jako je: 


  1. Přetížení toxiny

Když je tělo vystaveno nadměrnému množství toxických látek – například z alkoholu, drog, znečištěného prostředí, těžkých kovů nebo chemických látek v potravinách a kosmetice – přirozené detoxikační systémy mohou být přetíženy. To může vést k hromadění toxinů, které tělo nestíhá zpracovávat.


  1. Oslabený imunitní systém

Imunitní systém hraje důležitou roli v boji proti infekcím a pomáhá tělu se zbavit toxických mikroorganismů. Pokud je imunitní systém oslaben v důsledku chronického stresu, špatné výživy, nedostatku spánku nebo nemoci, detoxikační schopnosti těla mohou být omezené.


  1. Zánětlivá onemocnění střev

Střeva jsou klíčovým orgánem pro eliminaci toxinů skrze stolici. Nerovnováha střevní mikroflóry může rovněž ovlivnit schopnost těla detoxikovat.


  1. Hormonální nerovnováha

Hormony hrají významnou roli v regulaci detoxikačních procesů. 


  1. Špatný životní styl a výživa

Nezdravý životní styl, včetně nadměrné konzumace alkoholu, nezdravé stravy bohaté na průmyslově zpracované potraviny a cukry, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kouření, může významně oslabit přirozené detoxikační procesy těla. 


  1. Dehydratace

Voda je nezbytná pro správnou funkci ledvin a eliminaci toxinů močí. 


  1. Chronický stres

Dlouhodobý stres může negativně ovlivnit celé tělo, včetně detoxikačních funkcí. 


  1. Nedostatek určitých živin:

Na příklad zinek, hořčík, selen a další minerály, enzymy, aminokyseliny, které často lidem s onemocněním střev mohou chybět a tělo tak nemusí být schopné plnohodnotné detoxikace. 


  1. Dlouhodobé užívání chemických léků jako jsou léky na bolest, antidepresiva nebo i CBD.


Kdy je tedy potřeba zasáhnout?

Pokud tělo není schopné efektivně detoxikovat, může to vést k hromadění toxických látek, které mohou vyvolat symptomy jako únavu, bolest hlavy, podrážděnost, kožní problémy, zažívací potíže, plynatost, zácpu, průjmy nebo zhoršení celkového zdravotního stavu. V těchto případech je důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc a zaměřit se na řešení příčiny problému.


M.E.G Detox pomůže zbavit tělo toxinů a dodá pocit lehkosti, energii a dobrou náladu.


Špatně provedený detox může mít mnoho negativních důsledků na zdraví, od nedostatku živin a oslabení imunitního systému až po poškození orgánů. Aby detoxikace skutečně fungovala a byla prospěšná, je důležité držet se vyváženého rozumného přístupu a neuchylovat se k extrémním metodám, které mohou tělu více uškodit než pomoci.


Jedním z největších mýtů je, že ovocné a zeleninové šťávy nebo půsty na vodě jsou efektivním a bezpečným způsobem, jak tělo detoxikovat. Často lidé věří, že když vysadí pevnou stravu a konzumují pouze šťávy, mohou dosáhnout rychlého „pročištění" organismu. Toto ale může vést k nedostatku důležitých živin, které tělo potřebuje pro správné fungování. Půst na vodě nebo šťávách může navíc zpomalit metabolismus, dalším rizikem je ztráta svalové hmoty a nedostatek bílkovin. 



Ovocné a zeleninové šťávy formou odšťavňování však nemusí být špatným doplňkem, jen je potřeba umět je správně připravit a vědět, kdy je pít. Rozhodně je důležité připravovat si je doma, z čerstvého ovoce a zeleniny a obloukem se vyhnout těm kupovaným. Dále je důležité dodržet ideální poměr „čistících a prospěšných“ surovin s těmi chutnějšími, na příklad mrkev, řepa, řapíkatý celer nebo špenát a k tomu jablko, pomeranč či grep.

M.E.G Detox obsahuje přírodní látky, které pomáhají nastartovat metabolismus.


Je důležité konzumovat je 20 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Takto připravený odšťavněný nápoj neslouží jako náhrada pestré stravy a zároveň to neznamená, že si díky takto zdravé vložce mohu dopřát něco na zub! Více o tom, jak si připravit tyto terapeutické šťávy se dočtete v knize GAPS Terapeutický protokol od Dr. Natashy Campbell-McBride. 


Ať už se pustíte do našeho Detoxu ve variantě Strong nebo Klasik nebo jen omezíte průmyslově zpracované potraviny, kofein, cukr, alkohol a začnete se více hýbat, mohou se dostavit přirozené průvodní jevy detoxikace organismu


  1. Únava a slabost
  2. Bolesti hlavy
  3. Změny nálad a podrážděnost
  4. Zvýšené vylučování (moč a stolice)
  5. Zvýšené pocení (změna pachu)
  6. (Zhoršené) kožní projevy (akné, vyrážky)
  7. Zápach z úst
  8. Zvýšené chutě na sladké a „nezdravé“ potraviny

 

Čím vážnější problémy s trávením, zažíváním a střevy člověk má, tím náročnější může proces očisty být.


Člověk očekává pozitivní změnu a těší se na ni, ale ze začátku to může být nepříjemné. Pokud se na to sami necítíte, vyhledejte odborníka, který s vámi tímto procesem projde. 


Jaké změny lidé většinou vítají s otevřenou náručí a jsou také motivací, proč se do detoxu pouští opakovaně?

  • Zlepšení spánku 
  • Ztráta hmotnosti 
  • snížení zavodnění těla,
  • nárůst energie
  • pocit lehkosti, 
  • čistá a jasná mysl, 
  • zvýšená koncentrace,
  • zlepšení stavu pokožky, 
  • zlepšení trávení, 
  • celkový pocit obnovy a psychické pohody. 


Pro mnoho lidí je Detox něco jako restart. Mohou za sebou mít náročné životní období, během kterého zažili hodně stresu, neuhlídali si zdravý životní styl, necvičili a nyní potřebují nějak začít. Cítí, že potřebují změnu a Detox pro ně může znamenat tlustou čáru za tím, co bylo a zcela Nový začátek


Psychická očista jako součást detoxu

Detoxikace není jen o fyzickém těle, ale i o duševním zdraví. Mnozí lidé, kteří podstupují Detox, se zaměřují také na mentální očistu, kdy pracují na odstranění negativních vzorců myšlení, starých emocí a stresu. Ve střevě se podle psychosomatiky ukládají nezpracované emoce a proto během čistící kúry mohou vylézat na povrch staré křivdy, hněv nebo smutek. Abyste zvládli náročné emoční propady, mějte po ruce Kapky akutní krize SOS. Ty vám také pomohou s případnými velkými chutěmi na sladké nebo tendenci nalít si sklenku vína. 


Objednat M.E.G Bachovky akutní krize SOS


Jak z Detoxu vytěžit maximum a podpořit čistící proces těla (a nekomplikovat mu to)?


  1. Dostatečný příjem tekutin (nejlépe filtrovaná voda a bylinné čaje)


  1. Zdravá a vyvážená strava

Omezte stravování v restauracích, vynechte polotovary, smažená jídla a vysoce průmyslově zpracované potraviny (brambůrky, sušenky, lízátka, sladké pití, sladké jogurty a víceméně vše, co má delší složení než 5 pojmů). 

Vynechte alkohol a cukr. A ideálně se k výše uvedenému po Detoxu ani nevracejte, pokud chcete dlouhotrvající účinek. (Detox nefunguje tak, že pročistím tělo jako zvonem toaletu a pak do něj budu posílat to samé a očekávat změnu)


M.E.G Detox pomáhá tělu zbavit se toxinů a všech škodlivých látek.

Vařte si doma čerstvé jídlo ze základních surovin (maso, zelenina, vejce, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka, bylinky…) 

Během detoxikace je důležité konzumovat stravu bohatou na živiny, která tělu dodá dostatek energie a podpoří procesy vylučování toxických látek. To znamená, místo rohlíku s máslem si uvařte 3 vejce a zeleninu. Místo špaget k obědu si udělejte plátek masa na sádle nebo ghíčku. Místo koblihy ke kávě si dejte čerstvé ovoce s bílým jogurtem a bylinkový čaj. 


Nedoporučujeme užívat Detox a být jen na vodě. 


  1. Dostatek spánku

Spánek je důležitou součástí detoxikačního procesu, protože během noci dochází k regeneraci buněk a očistě mozku od toxických látek. Zaměřte se na kvalitní a dostatečný spánek (7–9 hodin denně) tím, že si vytvoříte pravidelnou spánkovou rutinu a zklidníte mysl před spaním.


  1. Relaxace a snížení stresu

Stres má negativní vliv na tělo i mysl a může zpomalovat detoxikační procesy. Odpočívejte, protože vaše tělo jede na plné obrátky. Pouze pokud cítíte, že na to máte dostatek energie, můžete si zacvičit. Pohybem můžete podpořit odvádění toxinů z těla. 


  1. Lymfatická masáž 

M.E.G Detox pomůže odstranit toxiny a odpadní látky z těla.


Lymfatická masáž je další účinný způsob, jak podpořit detoxikaci těla. Lymfatický systém je zodpovědný za odvod odpadních látek, toxinů a přebytečných tekutin z těla. Tento systém je však na rozdíl od oběhového systému bez pumpy, jako je srdce, a proto jeho správná funkce závisí na pohybu těla a manuální stimulaci. Preferujte jemnou lymfatickou masáž a vyhněte se drastickým a bolestivým způsobům. 



  1. Sauna 

Podpora vylučování toxinů skrze pocení. Sauna zvyšuje tělesnou teplotu a podporuje intenzivní pocení, což je jedním z hlavních způsobů, jak tělo odstraňuje toxiny. Potem se mohou vylučovat těžké kovy, chemikálie a další toxické látky.


  1. Vyloučení toxinů z prostředí

Aby detoxikace byla úspěšná, zkuste omezit:

  • alkohol
  • zpracované potraviny a cukr
  • toxickou kosmetiku (šampony, sprchové gely, krémy na obličej, deodoranty vyměňte za přírodní bez chemie)
  • toxické čistící, mycí a prací prostředky 


  1. Podpora střevní mikroflóry

Zdraví střev hraje klíčovou roli v detoxikaci, protože toxiny jsou z těla eliminovány především prostřednictvím stolice. Podpořte střevní mikroflóru:

M.E.G Detox pomůže nastartovat trávení, pročistit střeva a trávicí systém.



  • Vlákninou – zařaďte do stravy potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina, které podporují správné trávení.


Mrknout na Vitamín C 3v1


  1. Poslouchejte své tělo


Detoxikace by neměla být extrémní. Důležité je naslouchat svému tělu a přizpůsobit detoxikační proces vašim potřebám. Pokud se cítíte přetíženě nebo příznaky detoxikace přetrvávají příliš dlouho, může být lepší zpomalit nebo změnit přístup.


Tyto kroky vám pomohou podpořit tělo během detoxikace a zajistí, že proces bude co nejefektivnější a zároveň šetrný k vašemu organismu.

Stejně jako v mnoha jiných případech, nic není černé nebo bílé. Detoxikační kúra nemusí být špatná, pokud je prováděna správně a obezřetně. 


CAMPBELL-MCBRIDE, Natasha. GAPS Terapeutický protokol. Jihlava: Altenberg, 2019. ISBN 978-80-907559-1-8.


Loading...Loading...Loading...Loading...