Lupénka: co (ne)jíst, čím mazat a jak to přežít
Kůže je největší orgán našeho těla, a pokud nás trápí její vzhled je naprosto na místě, že se to na nás podepisuje nejen po fyzické stránce, ale také po té psychické.
Spousta lidí si pod pojmem problematická pleť či kůže vybaví akné a ekzém. Nepochybně jsou to nepříjemní společníci, kteří nás dokáží pořádně potrápit, srazit sebevědomí a každý den nám pořádně zkomplikovat život. Nicméně je tu ještě jedno onemocnění, které je dokonce považováno za jedno z nejčastějších kožních onemocnění.
Řeč je o lupénce neboli psoriáze.
Odborné články uvádějí, že se jedná o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní buňky uvolňují zánětlivé látky, které způsobují v těle chronický zánět. Lupénka primárně postihuje kůži nicméně u zhruba 20-40 % bývají postiženy také klouby. Tím se stává lupénka o to více komplikujícím onemocněním. Z výše zmíněného vyplývá, že psoriáza dokáže být velmi bolestivá, protože napadá nejen kůži, ale také způsobuje bolestivé otoky. Je charakteristická svědivými červenými ložisky vystupujícími na kůži. Právě to bývá důvodem, že se při rozškrábání objevuje krvácení a prodlužuje se tak celý proces hojení.
Léčba lupénky se odvíjí od její formy. Pokud jde o chronické onemocnění, tak dle odborných článků jí není možné zcela vyléčit, ale pouze zmírnit příznaky. Méně závažné formy psoriázy se léčí hlavně lokálně, v podobě gelů, mastí či pomocí fototerapie.
Nicméně je třeba si uvědomit, že kůže s námi komunikuje, díky ní dokážeme zjistit, jaké potraviny či nápoje nám nedělají úplně nejlépe. Je prokázáno, že nadměrnou konzumací sladkých nápojů, nezdravých potravin, kávy, alkoholu či cigaret dochází ke změnám na naší kůži. Tyto rizikové faktory mohou prokazatelně zhoršit akné, ekzém a dokonce i lupénku.
Málokdo si uvědomuje, že na naší kůži se také projeví dlouhodobý stres a vyčerpání. Díky těmto faktorům je naše tělo v permanentním napětí a nedokáže správně regenerovat, což se může projevit nejen kruhy pod očima, ale také zhoršením kožních onemocnění.
Na začátku jsem zmínila, že důsledkem kožních onemocnění není jen fyzická bolest, ale také psychická. U lidí, které svazuje kožní onemocnění, může docházet k rozvoji úzkostí či depresivních stavů.
Může se stát, že se díky vzhledu své kůže začnou stranit společnosti, což bezesporu časem vede k sociální izolaci a úplnému uzavření se do sebe.
Na své problémy nejste sami. Existuje mnoho podpůrných léčebných metod, které Vám mohou pomoci. Vedle psychoterapie to může být také balneofototerapie či vhodná dieta a detoxikace organismu.
Další z možností alternativního přístupu k řešení jsou Bachovy esence.
Bachovy esence, Bachovy kapky nebo jednoduše „Bachovky” jsou přírodní způsob řešení zdravotních a psychických potíží pomocí výtažků z volně rostoucích květů rostlin a stromů.
Tuto metodu objevil světoznámý lékař a anglický homeopat Dr. Edward Bach v roce 1928. Podle něho má většina nemocí a fyzických potíží kořeny v duševních a emocionálních nerovnováhách.
Bachovky jsou charakteristické tím, že pomáhají potíže řešit do hloubky, netlumí problémy, ale odstraňují psychickou příčinu, podvědomé bloky, strachy, negativní zážitky nebo traumata.
Jak již bylo zmíněno, kůže s námi komunikuje a skrze lupénku se nám snaží říct, že máme v sobě blok, stres, trauma (např. u žen bříško po porodu) nebo dokonce nedostatek sebelásky. Jedná se o viditelný výsledek potlačených emocí.
Přestože v prvních dnech či týdnech se může objevit zhoršení stavu a může docházet k vyššímu výsevu ložisek lupénky, tento nepříjemný stav je třeba vydržet, protože Bachovy esence přesně vědí, kde jsou nejvíce potřebné a kde mají v danou chvíli pracovat.
Úlevu můžete najít v našem jedinečném séru na ekzém, které obsahuje mimo jiné třešnový olej, který podporuje tvorbu nových buněk, regeneraci pokožky a je vhodný pro ekzematickou, suchou nebo také lupénkovou pokožku.
Mudr. Hašlíková, praktická lékařka pro dospělé a lékařka pracovnělékařských služeb EUC PLS v článku o lupénce na webu zmiňuje důležitost podpůrné léčby lupénky - promazávání kůže, eliminaci provokujících faktorů (kouření, alkohol, nezdravý životní styl, stres, nedostatek spánku), předcházení vzniku infekcí a důslednou léčbu, u které musí být vždy komplexní a individuální přístup.
K tomu bych doplnila jeden ještě často opomíjený fakt a to užívání netoxické kosmetiky. Aby kůže netrpěla ještě více, vyřaďte z koupelny sprchové gely, šampony a mýdla se škodlivými látkami, perte své oblečení na příklad v pracím prášku od Sonnetu, promazávejte čistými přípravky bez přídavných konzervačních látek a vyměňte i jar na nádobí. Vaše kůže vám poděkuje.
Více o netoxickém životě tady.
Vzhledem k tomu, že je lupénka považována za autoimunitní onemocnění, je velmi důležité svůj imunitní systém podporovat a nezatěžovat jej. Vedle vitamínu E a zinku velmi doporučuji náš vitamín C, který u nás najdete i v silnější lipozomální formě.
Použité zdroje:
Vznik, příznaky a léčba lupénky
Lupénku může způsobovat stres, alkohol nebo genetika