Proč jsou maminky na mateřské psychicky na dně?
Až každá pátá žena zažívá v období těhotenství a po porodu úzkost nebo depresi. Bohužel většina žen (až 75 %) nevyhledá žádnou odbornou pomoc.
Zdroj: Národní ústav duševního zdraví
Poporodní deprese a úzkosti jsou vážnými problémy, kterým čelí mnoho žen v těhotenství a po porodu.
Ale věděli jste, že čím dál více žen trpí depresemi i v průběhu celé mateřské nebo rodičovské dovolené?
Některé ženy si toho dokonce vůbec nejsou vědomé, nezpozorují na sobě příznaky začínajících depresí nebo vůbec neví, že to, co dennodenně prožívají, jsou úzkostné stavy.
Připisují svou psychickou nepohodu náročnému mateřství a dlouhodobému nevyspání, což s tím nepochybně souvisí, ale v některých případech už se může jednat o závažné depresivní nebo úzkostné stavy, které je potřeba řešit.
Ve spojení s narůstajícím počtem depresí a úzkostí, se také začíná objevovat alarmující trend čím dál vyššího užívání antidepresiv a anxiolytik u (nejen) kojících maminek.
Proč maminky zažívají deprese nebo úzkosti?
Tyto psychické problémy mohou mít nespočet důvodů a v náročném období výchovy malých dětí tyto příčiny narůstají jako houby po dešti.
Přemíra informací
Přehršel informací, často i protichůdných, nevyžádané rady ze všech stran a novopečená nezkušená maminka, která se bojí o život svého dítěte, se může cítit ztracená, zahlcená a nejistá.
Dlouhodobý spánkový deficit
První znaky psychické nepohody se mohou objevovat brzy po té, co se žena nemůže v kuse vyspat alespoň 7 hodin. Všude se dočteme, jak je spánek pro fungování těla i mysli zásadní, přitom maminky často nespí v kuse ani dvě hodiny a nijak se to nelepší ani po skončení šestinedělí.
Nedostatečná výživa
Strava postavená na převaze málo výživných vysoce sacharidových jídlech (špagety, zapečené brambory, pečivo…), které se samozřejmě snáze přichystají, ale mohou být „prázdné“ na živiny.
Brzy po nich přichází hlad, který je obvykle zahnán průmyslově zpracovanými sacharidy.
Nedostatek vitamínů a minerálů
V dnešní době nejsme schopni ze stravy získat vitamíny a minerály v takovém množství a kvalitě, kterou by naše tělo potřebovalo.
Bavíme-li se o mateřské a rodičovské dovolené, potřeba suplementace je ještě vyšší, (ať už žena kojí nebo ne), protože samotná soustavná nikdy nekončící péče o dítě by mohla být stejně fyzicky náročná a vyčerpávající jako příprava na Olympiádu (sportovci prominou, maminky mi dají za pravdu). Doplňujte vitamín C, hořčík, železo, vitamín B a D.
Izolovanost
Maminky bývají často celé dny samy s dítětem doma, daleko od svých rodin nebo přátel. Ani si nemusí být vědomé toho, že právě socializace se stejně naladěnými maminkami by jim udělala psychicky lépe.
Nedostatek pohybu venku
Málo pohybu na čerstvém vzduchu (a na sluníčku). Dostat někdy jedno dítě ven, natožpak dvě nebo 3, je hodno medaile za triatlon. Nicméně odměnou pro ženu je pak změna prostředí, hluboký nádech čerstvého vzduchu, který když je navíc spojený s procházkou, uvolní endorfiny a udělá po těle i na duši dobře.
Neznalost svých potřeb a rytmů
Některá žena potřebuje k psychické pohodě být alespoň chvíli denně sama, v tichu, bez lidí s knihou na klíně a ponořená do svých myšlenek. Jiná žena potřebuje ráno vyrazit s dětmi do světa na výlet a vrátit se před večeří, protože doma by ji to umořilo. Někdo si potřebuje denně zaběhat a jiná maminka se ráda potkává s ostatními maminkami, protože potřebuje společnost.
Pokud si žena není těchto svých potřeb vědomá, nezná samu sebe a neví, co potřebuje, aby ji bylo dobře, snáze se pak propadá do stavu zoufalství.
Chybějící podpora a pochopení
Nedostatek podpory, pochopení a pomoci z rodiny. Pro muže nebo pracující prarodiče se může jevit mateřská dovolená jako nicnedělání a často nechápou, proč jsou ženy tak vyčerpané a na co si vlastně stěžují.
Dítě na prvním místě
Samozřejmě, že malé čerstvě narozené miminko potřebuje svou maminku, vyžaduje kojení, chování a pozornost. Ale stalo se trendem, že maminky postavily své batole před své potřeby a vše se točí kolem něho. To je nejen vývojově nezdravé, ale především extrémně vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky.
Vliv sociálních sítí
Tlak na respektující přístup k dítěti, seberozvoj, milionové podnikání úspěšných maminek, tělo po porodu zase ve formě a mnoho dalšího.
Sledování dokonalých životů, krásných vztahů s dětmi, zvládání emocí svých i dětských završené hubenými maminkami ve formě, které běhají na páse a spokojené miminko si vedle hraje…
To vede k honbě za dokonalostí a po nezdařeném dni utápění se v pocitu viny, který je jeden z nejhorších, protože nás energeticky stahuje hodně dolů a na to navazuje strach a zloba. Dostat se z toho už vyžaduje kus práce na sobě nebo Bachovy esence
Bolavé nitro
Naše vlastní trauma a zaseknuté emoce v těle, které se dařilo držet pod pokličkou a ovládat je. Nicméně mateřství je jeden velký stres a tlak, pod jehož tíhou se otevírá Pandořina skříňka a dostávají se na světlo stinné stránky, hluboké bolesti a šrámy na duši, o kterých nikdo nevěděl (a často ani sama žena).
Ženy se pak stydí za své reakce, když na dítě křičí nebo vybuchnou, a vůbec nechápou, kde se to v nich bere. Na vině může být jejich vlastní zranění z dětství nebo dospívání, šikana ve škole, na kterou dávno zapomněli, učitel na střední… nebo nedávného komplikovaného porodu… zdrojů je spoustu.
Řešením je uzdravit si vlastní nitro, jinak budou děti svých nevědomým chováním stále dokola otevírat naše rány a připomínat nám je jako rozpálené železo na holou kůži.
„To je na prášky.“
Na jednoho člověka je ten tlak opravdu velký a není divu, že ženy to psychicky nemusí zvládat.
Bohužel některé maminky už nedokážou unést tyto psychické stavy, neví, jak s nimi pracovat nebo se stydí to řešit, a tak sáhnout po antidepresivech nebo anxiolytikách.
To ale není dlouhodobé řešení.
Chemické léky možná pomohou na chvíli se cítit lépe, ale neřeší konkrétní problém. Nemluvě o nežádoucích vedlejších účincích, které (věřte mi) nechcete! Patří mezi ně na příklad přibírání na váze nebo nespavost.
To, co vám může pomoci, dostat se z úzkostných nebo depresivních stavů, jsou Bachovy esence.
Dr. Bach, který tuto metodu léčby vymyslel, zakládal svůj přístup k pacientovi na hledání původní příčiny problému a ne jen na pouhém léčení (nebo maskování) příznaků a následků zdravotních problémů.
Bachovy esence Vám pomohou najít a odstranit původní příčinu psychických propadů, aniž byste ji vy sama musela znát, hledat a odstraňovat.
Dejte Bachovkám šanci. Ony vám na oplátku dají vnitřní klid, trpělivost a radost ze života
Potřebujete-li si popovídat s chápající a podporující maminkou, zvolte Bachovy esence s konzultací.
Pokud víte, jaké emoce vás sužují, zvolte Kapky na míru a vypište vše do dotazníku.